Wentylacja jest systemem, którego zadaniem jest utrzymywanie prawidłowych parametrów powietrza w pomieszczeniach – niezależnie od ich przeznaczenia. Również w przypadku pomieszczeń nieprzeznaczonych do codziennego, stałego w nich przebywania, koniecznym jest zapewnienie w nich stałej wymiany powietrza. Czy i jaka wentylacja zalecana jest w kotłowni i garażu?
Wentylacja w kotłowni i garażu – wyzwania
Garaż i kotłownie to specyficzne pomieszczenia w naszych domach. W nich bowiem dochodzi do uwalniania się szkodliwych substancji – ubocznych produktów spalania pochodzących z uruchomionego silnika pojazdu czy spalania w piecu. Konieczność zastosowania rozwiązania, jakim jest rura spiro – wentylacja -w garażu i kotłowni jest ponadto niezwykle ważna z uwagi na zazwyczaj przechowywane w tych pomieszczeniach materiały – smary, oleje, płyny, inne materiały palne lub mogące wydzielać szkodliwe opary.
Wentylacja w kotłowni – wymagania
Wentylacja kotłowni uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju pieca, jaki został w niej zainstalowany – inaczej wyglądać będzie wentylacja kotłowni gazowej z zamkniętą komorą spalania, inaczej z piecem, który powietrze do procesu spalania pobiera z pomieszczenia, w którym się znajduje. Kotłownie wyposażone w piec na paliwo stałe, płynne lub kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, powinny dysponować otworami wentylacyjnymi wentylacji grawitacyjnej o przekroju minimum 200 mm. Jeśli moc urządzenia przekracza 400 kW, wówczas niezbędne jest zainstalowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej, która zapewniać będzie prawidłową cyrkulacje powietrza, niezależnie od warunków pogodowych, panujących na zewnątrz nieruchomości.
Wymogi wentylacji w kotłowni z gazem płynnym
Zgodnie z unormowaniami, kotłownia, w której głównym paliwem zasilającym piec jest gaz płynny, musi umieszczona być powyżej poziomu gruntu. W zakresie wymagań odnoszących się do systemu wentylacji – są one w tym przypadku wyjątkowo restrykcyjne. Wentylacja w kotłowni z gazem płynnym musi dysponować kanałem nawiewnym znajdującym się pod stropem. Rura wentylacyjna musi posiadać średnicę minimum 200 cm2 dla mocy urządzenia grzewczego poniżej 30 kW. W przypadku mocy w przedziale 30-60 kW – kanał spiro powinien mieć średnicę co najmniej 300 cm2. Dokładnie takie same wymogi dotyczą kanału wywiewnego, który umieszczany jest na poziomie gruntu (podłogi pomieszczenia).
Wentylacja garażu – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?
Garaż to miejsce, w którym dochodzi do kumulowania się szkodliwych substancji pochodzących z pracy silników spalinowych czy wilgoci, jaka wprowadzana jest do garażu na powierzchni pojazdu. Skuteczna wentylacja garażu jest zatem niezbędna – ma za zadanie odprowadzenie spalin i nadmiaru zawilgocenia. Dlatego też w dużej mierze, przepływ powietrza, jaki zapewniony ma być w garażu, uwarunkowany jest liczbą i rodzajem zasilania pojazdów, jakie mają być w nim garażowane. Niemniej jednak dodatkowe wymogi podyktowane będą umieszczeniem garażu oraz jego konstrukcją.
Wentylacja w garażach otwartych a wentylacja w garażu zamkniętym – na co się zdecydować?
Dobór rodzaju wentylacji w garażu to nie jedynie kwestia naszego wolnego wyboru. Taki będzie możliwy w przypadku naziemnych garaży otwartych – możemy dobrać dowolny rodzaj wentylacji, z zachowaniem jednak minimalnych wymaganych przepływów określanych zgodnie z ilością miejsc przeznaczonych do garażowania pojazdów. W przypadku natomiast:
- garaży poniżej poziomu terenu – konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która wyposażona będzie dodatkowo w sterownik uruchamiający system w momencie przekroczenia nie dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu,
- garaży przeznaczonych do parkowania pojazdów wyposażonych w instalację LPG – powinna być wentylacją mechaniczną wyposażoną w czujnik stężenia gazu ziemnego.
Wentylacja garażu i kotłowni jest nie tylko zalecana, ale i prawnie wymagana. Stanowi bowiem o możliwości bezpiecznego użytkowania tych pomieszczeń. Pamiętać należy zatem, by planując wentylację do garażu i kotłowni, dokładnie przeanalizować, jakie przepisy prawa regulować będą rodzaj i szczegółowe wymagania dotyczące systemu wentylacji dla charakterystyki konkretnego pomieszczenia.